Linki


Powrót do strony głównej


Propozycje zajęć w czasie wolnym.
Propozycja nr 1

Przepisy na masy plastyczne
Plastelina
400g mąki pszennej 200g soli 2 łyżki kwasku cytrynowego 3 łyżki oleju Zalać 0.5l wrzątku.
Sztuczny śnieg
Pianka do golenia Soda oczyszczona 7-8 paczek
Piankolina
1op.pianki do golenia 1kg mąki ziemniaczanej Odrobina żelu pod prysznic (w neutralnym kolorze) Barwniki spożywcze
Piasek kinestetyczny
3 szklanki skrobi ziemniaczanej 2 szklanki mąki pszennej 1szklanka oleju roślinnego Barwniki spożywcze
Masa solna
1 szklanka maki pszennej 1 szklanka soli 0.5-3/4 szklanki wody Kilka kropel oleju
Masa porcelanowa
1 szklanka kleju wikol 1 szklanka mąka ziemniaczanej 2 łyżki soku z cytryny 2 łyzki oliwki
Kule kapielowe
Do zrobienia 5 dużych kul 1 kubek sody i 0.5kubka kwasku cytrynowego mieszamy w misce 2 łyżki oliwy z oliwek Kilka kropel zapachu np. waniliowego Barwnik Musi powstać konsystencja mokrego piasku. Dajemy do foremek silikonowych. Schnie ok. 5h


Propozycja nr 2

W wolnej chwili zachęcam do poznania twórczości Doroty Gellner, której to jest poświęcony XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Czekoladki dla sąsiadki- inspiracje twórczością Doroty Gellner”.
Zapraszam do udziału w konkursie plastycznym (regulamin na stronie świetlicy www.sp5swietlica.drama.pl)) oraz w quzie ze znajomości testów Pani Doroty, które rozdałam przed przerwą. Chętne dzieci mogą rozwiązać quiz – dla najlepszych nagrody po powrocie!
Pani Dorota jest autorka słów do wielu popularnych piosenek
https://youtu.be/PSIH0KfRsR0
https://youtu.be/lnQlp7B_upc
https://youtu.be/i0Zh8q2BK-8
https://youtu.be/cIzzYbKbNkA
https://youtu.be/E8dCDSyMDqM
Niestety dostęp do bibliotek jest w tej chwili utrudniony.
Polecam do posłuchania
https://youtu.be/aLec9wZ3Bss
QUIZ
Twórczość Doroty Gellner
Napisz z jakiś książek pochodzą wybrane fragmenty:
1."Miauknął kot: Ja ci pomogę! Strącę pudło na podłogę. Już tarmoszą pudło w kwiatki, w pudle pachną czekoladki. No nareszcie- szczeka pies- Zobacz, ile ich tu jest!"
Odpowiedź:...............................................................................
2."W poniedziałek czy we wtorek na świat przyszedł Głodomorek. Połknął mleko wraz z butelką, wytarł sobie ząb flanelką, tę flanelkę także zjadł i w przedszkolu ruszył w świat."
Odpowiedź:...............................................................................
3."To jest pisklak. Bardzo miły. Pióra mu się gdzieś zgubiły. Siedzi goły, piszczy, skrzeczy.Da się lubić w gruncie rzeczy."
Odpowiedź:...............................................................................
4."To jest myszka. Bardzo miła. Właśnie nam się ukłoniła. Kto nie widział, niech żałuje. Ja widziałam. Nie żałuję."
Odpowiedź:...............................................................................
5."Pierwsza tak się igły bała, że przed igłą się chowała(...)Druga igły uwielbiała!Wszystko nimi ozdabiała(...)Trzecia była niezdecydowana(...)Czwarta zły centymetr miała, no i wciąż złe miary brała(...)"
Odpowiedź:...............................................................................
6. "W sanatorium Zdrowa Mina właśnie turnus się zaczyna. Pędzą tłumy kuracjuszy płukać nosy, wietrzyć uszy i w kąpielach z borowiny robić coraz zdrowsze miny." Odpowiedź:...............................................................................

7."To jest zamek. Z królem w środku. Z wieżą, która ma 100 schodków i z królewną. Oto ona! Patrzcie! Spadła jej korona. Smok koronę w łapy złapał, przy okazji tron podrapał, nos w nos zderzył się w kocurek, któy dźwigał bajek furę."
Odpowiedź:...............................................................................
8."Wścibscy wszędzie nos wtykają. Podsłuchiwać uwielbiają. Aż na uszach mają dreszcze. Wciąż chcą coś usłyszeć jeszcze! Wścibscy wszystkich podglądają. Z każdej strony oczy mają. Wyskakuja spod poduszek, ze słoików, z rondli, z puszek! Są koło nas! Zawsze blisko! Wścibscy pragną wiedzieć wszystko."
Odpowiedź:...............................................................................
9."To dziwna historia. O pewnym zwierzaku. Początek historii jest gdzie? Na wieszaku. Ten wieszak jest inny niż większość wieszaków. Na tamtych są ciuchy- lecz nie ma zwierzaków."
Odpowiedź:...............................................................................
10."Przyszedł dziadek do sąsiadki. Przyniósł pyszne czekoladki. Pudel w dziki zachwyt wpadł- czekoladkę, to bym zjadł."
Odpowiedź:...............................................................................
11."To jest kocur. Na portrecie. Miesza farby na palecie. Biała,żółta i czerwona. Minę ma zadowoloną."
Odpowiedź:...............................................................................


Propozycja nr 3

Być może któreś dziecko wykazuje zainteresowanie tematem kosmosu.
Polecam piosenkę:
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=yxVMhKt-cvI
Polecam film:
https://youtu.be/RRKJDn_8Su0
I jeszcze garść ciekawostek dla dociekliwych!
Czy wiesz, że..
1. Stajesz się wyższy w przestrzeni, ponieważ grawitacja nie popycha cię w dół. Na Stacji Kosmicznej możesz być nawet do 5 cm wyższy.
2. Jeden milion planet takich jak Ziemia mógłby się zmieścić w jednym słońcu, a Słońce jest uważane za gwiazdę tylko średniej wielkości.
3. Przez lata uważano, że Ziemia była jedyną planetą w naszym układzie słonecznym z płynną wodą. Niedawno NASA ujawniła dowody na to, że na Marsie jest także sporadycznie płynąca woda.
4. Gdybyś mógł polecieć samolotem do Plutonu, podróż trwałaby ponad 800 lat.
5. Mars wykazują skrajne zmiany temperatury w tym samym dniu. Wenus jest pięciokrotnie gorętszy niż wrząca woda. Neptun ma najszybsze w historii prędkości wiatru, które osiągają zdumiewającą prędkość 2500 kilometrów na godzinę.
6. Słońce jest ponad 300 000 razy większe niż ziemia.
7. Kometa Halleya został ostatnio widziana w wewnętrznym układzie słonecznym w 1986 roku, będzie ona widoczny ponownie z Ziemi już w 2061 roku.
8. Wenus jest najgorętszą planetą w naszym układzie słonecznym o temperaturze powierzchni ponad 450 stopni celcjusza.
9. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi, czyli co najmniej miliard bilionów.
10. Zachód słońca na Marsie wydaje się niebieski.
11. Mimo że Merkury jest najbliższą planecie Słońca, nie jest ona najcieplejsza. Merkury nie ma żadnej atmosfery, co oznacza, że ta planeta jest gorąca w ciągu dnia, kiedy jest bezpośrednio zwrócona w stronę Słońca. Na tym etapie temperatury mogą wzrosnąć do 425°C, ale w nocy temperatura planety może spaść do poziomu -180°C. Wenus jest najgorętszą planetą. Jego grube chmury zatrzymują ciepło Słońca powodując, że Wenus przez cały czas panuje temperatura 500°C.
12. Jedyną planetą, która obraca się z boku jak beczka, jest Uran.
13. Komety są pozostałościami po stworzeniu naszego systemu słonecznego około 4,5 miliarda lat temu – składają się z piasku, lodu i dwutlenku węgla.
14. Nie będziesz mógł chodzić po Jowiszu, Saturnie, Uranie czy Neptunie, ponieważ nie posiadają solidnej powierzchni. Jedyną planetą, która kręci się do tyłu w stosunku do innych, jest Wenus.
15. Astronauci zostali poddani kwarantannie po powrocie z księżyca. Znany jest słynny wizerunek prezydenta Nixona rozmawiającego z ekipą Apollo 11, w skład której wchodzą Michael Collins, Neil Armstrong i Buzz Aldrin. Trwało to aż do momentu, gdy załoga Apollo 14 wróciła bezpiecznie. Następnie stwierdzono, że Księżyc nie zawiera żadnych śmiertelnych chorób.
16. Niektóre z najszybszych meteorów mogą poruszać się po układzie słonecznym z prędkością około 42 km na sekundę.
17. Pierwszy człowiek stworzył obiekt wysłany w przestrzeń kosmiczną w 1957 roku, kiedy wystrzelono rosyjskiego satelitę o nazwisku Sputnik.
18. Cztery największe księżyce Jowisza nazwane są Europa, Ganymede, Callisto i Io.
19. Rok na Wenus wynosi 224,7 dni ziemskich.
20. Złom kosmiczny to dowolny ludzki obiekt otaczający Ziemię, który już nie służy pożytecznemu celowi. Naukowcy szacują, że dziś jest około pół miliona sztuk śmieci kosmicznych, w tym fragmentów rakiet i satelitów oraz przedmiotów codziennego użytku, takich jak klucze zrzucone podczas budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
21. Asteroida o wielkości samochodu wchodzi do atmosfery Ziemi mniej więcej raz w roku, ale spala się zanim dotrze do Ziemi.
22. Wielu naukowców uważa, że uderzenie asteroidów spowodowało wymarcie dinozaurów około 65 milionów lat temu.
23. Księżyc zdaje się mieć więcej kraterów niż Ziemia, ponieważ ma o wiele mniej naturalnej aktywności na Ziemi, Ziemia nieustannie reformuje swoją powierzchnię poprzez trzęsienia ziemi, erozję, deszcz, wiatr i rośliny rosnące na powierzchni, podczas gdy księżyc ma bardzo mało warunków pogodowych, aby zmienić swój wygląd.
24. W 2006 roku astronomowie zmienili definicję planety. Oznacza to, że Pluton jest obecnie nazywany planetą karłowatą.
25. Najwyższa góra znana człowiekowi jest na asteroidzie zwanej Vesta. Mierząc 22 km wysokości, jest trzykrotnie wyższa niż Mount Everest.
26. Przestrzeń kosmiczna nie jest tak odległa. Przestrzeń zaczyna się przy uniwersalnym markerze linii Karman. Ta niewidzialna granica znajduje się 100 km nad ziemią. Teoretycznie, gdybyś mógł jechać samochodem w górę, mógłbyś być na miejscu w mniej niż godzinę.
Zródło: https://fajnepodroze.pl/informacje-kosmos-dla-dzieci/